-Mikorra tehető az alapítvány születése?
-A Várva várt Alapítvány 13 éve indult. Olyan emberek kezdeményezték ezt a munkát, akik maguk is érintettek voltak örökbeadásban, vagy éppen nevelőszülőként krízisterheseket segítettek. Annyi ilyen ügy volt, hogy megszületett az a gondolat, hogy legyen egy alapítvány, ahol a krízisterhesek átfogó támogatást, és hatékony segítséget kaphatnak abban, hogy anyává tudjanak válni.
-Mit jelent az, hogy egy anyuka krízisterhes?
-Azokat a nőket hívjuk így, akiknek a várandósága jelenti a legnagyobb problémát abban az adott élethelyzetben. Ez sok esetben azért van, mert abortuszra akarja kényszeríteni akár a párja, akár a szülő, viszont ő meg szeretne anyává válni. Sok esetben ezen a területen már komoly háttere van, például több abortuszon túl van, de most szeretne anya lenni. Minden ügy bonyolult és egyedi. A családvédelmi segítő szolgálaton, a védőnőkön keresztül jelentkeznek hozzánk. Mi felvesszük velük a kapcsolatot és megnézzük, hogy a krízis elhárításának mi lenne a leghatékonyabb módja.
-Ezt a munkát csak erős hivatástudattal lehet végezni, jól gondolom?
-Valóban csak olyan emberek tudnak tartósan nálunk dolgozni, akik ezen a területen rendelkeznek egyfajta jó értelemben vett küldetéstudattal. Időnként olyan terhekkel találkozunk, amit e nélkül nem is lehetne elviselni.
-Hogyan zajlik a segítő folyamat?
-Mindig az anyuka keres meg minket, nem megyünk egy anyuka után sem. Megkapja az anyuka a telefonszámunkat, felhív, majd közli, hogy válságban van, vívódik. Arra nagyon figyelünk, hogy azt a döntést, hogy megtartja a gyermekét, az anyának kell meghoznia – ez etikai szempontból nagyon vékony jég. Amikor úgy dönt, hogy megtartja a gyermekét, akkor újra szól nekünk. Ekkor összeülünk és feltérképezzük a krízis legmélyebb okait és azt is elkezdjük megnézni, hogy hogyan oldható fel ez a krízis, milyen támogatást tudunk elindítani. A krízis minden esetben egy beszűkült állapotot hoz létre, amikor a válságban lévő ember nem látja a megoldást. Az első feladat, hogy ebből finoman kitereljük őt. Van, akinél ez könnyen megy, van, akinél egy hosszabb folyamat. Bizonyos helyzetekben, a krízis okainak feltárásánál egészen mélyre kell mennünk. Ilyenkor súlyos dolgokkal is találkozunk a gyerekkorból például, de ebben a munkában nagyon nemes dolog, hogy többen vagyunk több szakmával, háttérrel, tapasztalattal és igyekszünk a megoldás megtalálásába mindenkit bevonni: védőnőt, családsegítőt, családtagot, esetmenedzsert. Sokszor téma, hogy a szociális védőháló nagyon hiányos, de igyekszünk mindent megtenni, hogy az együttműködés által egyben tudjuk tartani.
Mint civil szervezetnek - a támogatóink jóvoltából – nagyon jó eszközeink vannak, hogy a legjobb, személyre szabott megoldást tudjuk megtalálni az anyukáknak. Sokszor nem is nagy dolgok kellenek ahhoz, hogy egy gyermek életben maradjon. Egy kedves történetem, hogy felhívott egy hölgy, aki sokat dolgozott, válófélben volt, de várandós lett és úgy döntött, hogy megtartja a babát. Úgy gondolkozott, hogy becsületes emberként bejelenti a munkahelyén, hogy ő várandós. Erre sajnos rögtön elbocsátották. Ez egyébként azt tapasztaljuk, hogy nagyon gyakori ma Magyarországon. Ezáltal megszűnt a tb-ellátása, visszaköltözött a szüleihez. Amikor megkérdeztem, hogy miben tudunk segíteni, hogy a baba egészségesen megszülethessen, azt mondta ez a hölgy, hogy ő nagy küzdő, és képesnek érzi magát a baba megszülésére és felnevelésére. Annyi segítséget kért, hogy fizessük utána a társadalombiztosítást, a szülés után össze fogja magát szedni és dolgozni fog. Nekem azóta is egy csoda, hogy egy gyönyörű gyermek született, ez az anyuka dolgozott a várandóság alatt, jogosult lett a gyedre, így megoldódott az anyagi problémája és biztonságosan együtt lehetett két évig az otthonában a gyermekével.
-Gondolom, hogy egy ilyen siker nagy erőt tud adni a folytatáshoz.
-Amikor egy gyermek meg tud születni, az csodálatos, hiszen nem csak az adott gyermekről szól a történet, hanem az ő további leszármazottairól is. Ahogy mondják, egy emberben az egész világmindenség benne van. Ezért sokszor át sem látjuk, hogy milyen jelentősége van egy baba megszületésének. De belül mindig megérezzük, hogy most itt valami csodálatos dolog történt.
-Az anyagi nehézségek - gondolom - a krízisek egyik fő okozói…
-Látjuk, hogy a gazdasági válság egy olyan mély lelki lenyomatot hagyott, amiből most kezdünk talán visszarendeződni. Sokszor hallhattuk az elmúlt időben, hogy azt a terhet egy anyuka nem tudja bevállalni, hogy egész életében egyedül nevelje fel a gyermekét. Volt olyan időszakunk, amikor 10 férfiből 9 otthagyta a várandós társát. Magyarországon talán nem is annyira téma a férfiak védelme, de az előbbi példa rávilágít a gyermekek védelmének egyik neuralgikus pontjára. Tanítani kellene a fiatalembereket arra, hogy egy krízishelyzetben hogyan kell jól reagálni, helyt állni. Nem gondolom, hogy ez megoldhatatlan lenne a férfiak számára, csak egyszerűen segítségre lenne szükségük. Nagyon rá vagyunk hangolódva a hölgyekre, de úgy gondolom, hogy a szakmának többet kellene tennie a férfiakért, mert az esetek többségében az ő támogató személyiségükben lehet a megoldás. Volt egy kutatás, amely azt vizsgálta, hogy miért halnak meg korábban a férfiak. Általánosságban arra a megállapításra jutott, hogy a családfenntartás terhet ró a férfiakra, amely miatt létrejön bennük egy mély belső szorongás, ez pedig korai halált okoz. Pedig változtak az idők: a nők ma már nagyon sokat dolgoznak, de érdekes, hogy ez a belső szorongás a helyzet változásával sem oldódott fel a férfiakban. A családfenntartás felelőssége egy mély berögződés, amely teljesen érthető is: egy családot vezetni, felelősséget vállalni anyagilag, gyerekeket nevelni nem egyszerű feladat. Ezt tehát nagy hiányként fogalmazhatjuk meg, hogy nincs fórum, amely foglalkozna a férfiakkal, pedig ugyanúgy segíteni kellene nekik is abban, hogy ez a belső mély szorongás fel tudjon oldódni.
-Az anyagi nehézségek mellett nyilván a lelki tényezők is jelentős szerepet játszanak a krízis kialakulásában.
Lelki elakadások minden esetben vannak. Az anyagi megsegítés pedig egyénre szabott. Van, amikor egy alap élelmiszertámogatás vagy éppen egy lakhatási támogatás oldja meg a helyzetet. Ezért is nagyon fontos ez a ház, hogy ez a kiszolgáltatott helyzet egyetlen várandós nővel se történjen meg. A hajléktalan létnek mély lenyomata marad az ember lelkében, nehéz onnan visszajönni. Az állami ellátó rendszerben ez is egy megoldatlan probléma: segíteni a visszakapaszkodásban. Az anyaotthon működtetésével ezt a visszatalálást igyekszünk segíteni.
-Honnan érkezik támogatás?
-Egyelőre állami költségvetésből nem részesedünk. Kizárólag civilektől, magánemberektől kapjuk a működésünkhöz szükséges anyagi eszközöket, adományokat. Az állami szektorból jövök, dolgoztam a gyermekvédelemben és nekem nagy öröm az, hogy mivel ez egy civil szervezet, meghatározhatja a saját arculatát és személyre szabottan tud segíteni. Az állami rendszerben sokszor vigasztaltunk, de nem tudtuk odaadni azt, amire szükség lett volna, vagy csak nagyon sok munkával és időráfordítással lehetett megszerezni a kívánt tárgyi segítséget. Az, hogy magánemberektől, cégektől támogatást kapunk és egy ilyen ház létrejöhetett, ez sok esetben életmentő.
-Beszéljünk erről a csodálatos ingatlanról, a Babaváró házról!
-Ez az ingatlan két szintes, összesen hét szobával rendelkezik, nappali-konyhával, nagy terasszal, udvarral. Az a terv, hogy egy gondnoki szoba fenntartása mellett 6 várandós anyuka tud beköltözni majd az épületbe. Ez az otthon arra teremt lehetőséget, hogy a hozzánk forduló várandós anyukák biztonságos lakhatását gyorsan meg tudjuk oldani. A szükséges engedélyek megszerzése után reményeink szerint a nyáron már meg tudunk nyitni.
-Vannak-e konkrét számok? Hány gyermek sorsa vett jó fordulatot a segítségük nyomán?
-Ami számokat tudok, hogy 48 nyílt örökbefogadás történt az alapítvány fennállása óta. A megmentett gyermekek száma pedig évente 20-25 gyermek, akik az anya döntése és a mi segítségünk által megmenekülnek és megszületnek.
-Volt olyan esete, amikor a segítés különösen megindító volt?
-Az egyik legkedvesebb történetem egy bányászfaluhoz kötődik. Egy nyolc osztályt végzett anya lett várandós, aki egyedül maradt ebben a helyzetben. Két gyermeke volt már, az egyik egyetemen tanult, a másik éppen érettségire készült. Egy új kapcsolatból lett várandós, nagyon rossz körülmények között élt. Ennek az anyukának nagyon szerettünk volna segíteni, hogy hazagondozható legyen a baba és reményt is láttunk erre, csakhogy ez az anya eldöntötte, hogy ilyen lakhatási körülmények között nem fog tudni gyereket nevelni és inkább örökbe fogja adni. Sokszor próbáltuk győzködni, de minél előrehaladottabb volt a várandósság, annál határozottabb volt az eltökéltsége abban, hogy ennek a gyereknek jobb sors kell. Amikor a végén megszületett a baba, még tettünk erre egy kísérletet, de nagyon mély döntés volt az övé. Beszélgettem azóta is vele: nem bánta meg. Nekem az volt a legdrámaibb ebben a folyamatban, hogy hogyan tud egy emberből teljesen eltűnni az ego és hogyan tud ráhangolódni arra, hogy a legfontosabb dolog, hogy a gyermekének jó legyen. Úgy gondolom, hogy ez az anyai szív minőségének a legmagasabb szintje, hogy már nem én számítok, hanem a gyerekem számít. Az érzelmi intelligenciának ezt a magas szintjét elérni, ebben ezt az anyukát támogatni, ez nekem életem egyik meghatározó élményévé vált. Nagyon felértékelődött bennem a sorsról való gondoskodásnak ez a döntése. Nagyon tisztelem azóta is ezt az anyukát, és minden anyát, aki meg tudja hozni azt a döntését, hogy örökbe adja a gyermekét. Ezek az anyukák alapos és mély folyamatokon mennek át. Ahol ez az anyuka lakott, ott nem volt villany. Később elmesélte, hogy sokszor órákat gondolkozott a sötétben, hogy mi lenne a legjobb döntés. Kolléganőmmel ketten segédkeztünk ebben a helyzetben, de amikor eljöttünk tőle, mindketten úgy éreztük, hogy nem mi segítettünk, hanem mi kaptunk valami olyat ettől az anyukától, ami messze felülhaladja a mi segítségünk értékét.
-Nemes és fontos feladatot töltenek be, amihez nemes lelkű támogatókkal rendelkeznek, de feladat van bőven.
-Nagy űrt tölt be a ház, mivel az állami szektorban nagyon kevés az anyaotthon, menedékház, ahová tudnának menni a rászoruló várandósok. Engem meghat az, hogy azok az emberek, vállalkozók, akik életükben szorgalmasan dolgoztak és abból a vagyonból, ami ez alatt keletkezett egy társadalmi felelősségvállalás révén visszaadnak azoknak, akik erre a leginkább rászorulnak. Sorsformáló hatása van annak, hogy anyagi értékeket ad valaki és az megfordítja egy ember sorsát, hogy az éljen. Nem tudom, hogy van-e ettől nagyobb dolog.
Együtt többet tehetünk!
Bankszámlaszámunk: 10409015-50526757-87691006Ha cégként támogatod a munkánkat, küldd el a céges adataidat és elérhetőségeidet a info@varvavart.hu email címre, hogy kollégánk elkészíthesse neked az adóigazolást!
Cím: 5000 Szolnok, Szapáry út 19.
Telefonszám: 06 20 257 8797
E-mail: info@szolnokikoktel.hu
Minden jog fenntartva © 2023 KOKTÉL Magazin Szerkesztőség