Kezdetben tehát volt a szappan, amit még nem laboratóriumokban finomított összetevőkből, hanem mondjuk a disznóvágás során megmaradt hulladékokból, ehetetlen részekből hamulúggal készítettek, pontosabban főztek. Persze kérdés, hogy amit régen nem etettek meg velünk, hanem tisztálkodási szert készítettek belőle, az most hol végzi? Csak szeretném remélni, hogy nem a tápcsatornában. Azt, hogy komoly szakma volt az ősidőkben is, amikor a tisztálkodás már jelentett valamit eleink életében, jelzi a viszonylag gyakori Szappanos családnév a magyar nyelvben. A szocialista nagyüzemi gyártásra való áttérés természetesen iparosította a szappangyártást is. Azok a bizonyos nagy kockaszappanok, amely - mai szóval élve, „multifunkcionálisnak” nevezhetők - a ruhák mosásától bőrünk, hajunk tisztántartásáig mindenre egyaránt alkalmazható volt. A kezdeti bumfordi mosószappan után megjelent az Amo szappan, illetve a 8x4 névre hallgató márka, amely a kezdetekhez képest már rendelkezett némi kellemmel, eleganciával.
De ahogy a vicc szerint a híres GUM áruház látogatói is belefáradtak abba, hogy többemeletes moszkvai áruház minden emeletén csak gumicsizmát lehetett kapni, úgy a magyar fogyasztó is elkezdett valami másra vágyni. Így értünk el kis magyar szappantörténetünk következő, már-már kultikus szereplőjéhez: a Fa-szappanhoz. Ez a több illatban, különösen bécsi bevásárlótúrák idején beszerezhető áru ott lapult minden valamirevaló családtag szekrényében, hogy finom illatával szokatlanul elegáns módon átlengje a ruha viselőjét. Ma már hosszú métereket tehetünk meg az áruházak piperepolcai előtt, míg megtaláljuk a kedvünkre való terméket. Talán ezért is van újra reneszánsza a kézműves szappannak. Fehér Ferencné, aki teljes idejében védőnőként tevékenykedik, foglalkozása révén stílszerűen írva, tisztában volt a szappan jelentőségével.
Ugyanakkor az érzékeny bababőr kapcsán tapasztalta, hogy a mai tömeggyártásban készült, illatanyagokkal bőven ellátott mai szappanok bizonyos esetekben bőrallergiát, kipirosodást okoznak, elpusztítják a kéz természetes faggyúrétegét is, amelyek kiszárítják a bőrt és új problémákat generálnak. Egyébként ez a véleménye az alkoholos fertőtlenítőkről is: a szappan teljesen kiváltja. Ha valaki mégis ilyet használ, utána a megfelelő minőségű méhviaszos kézápoló használata elengedhetetlen. Először saját részre, majd családtagjai számára kezdett el szappanokat készíteni, felfedezni azokat a természetes összetevőket, melyekkel a fenti problémák elkerülhetőek. Aztán a kezdeti siker és eredmények után mások is igényelni kezdték a természetes alapanyagokból készített
kézműves szappanokat, amelyek valóban kézzel készülnek és nélkülözik azokat a nagyüzemi gyártásban előszeretettel alkalmazott összetevőket, melyeket a habzás, az illat fokozásának
érdekében kevernek a boltok polcain kapható tisztálkodási szerekbe. Ma már
számtalan funkciójú és különböző bőrtípusra gyártott termékei közkeletűek, melyeket több más kézműves terméket gyártó vállalkozóval együtt akár házhoz is szállítanak.