Legutóbbi lapszámainkból/Kérünk még egy kis fegyelmezettséget

Kérünk még egy kis fegyelmezettséget

Beszélgetés Szalay Ferenc polgármesterrel

Mint annyi mindent az elmúlt időszakban, úgy Szalay Ferenc polgármester úrral készített interjúnkat is felülírta az aktuális egészségügyi helyzet. A megszokott városvezetési feladatok helyett a polgármesteri hivatal is válságüzemmódba kapcsolt közel három hónapra. A mindennapok átalakulásáról, a hivatal feladatairól még a járványhelyzet idején beszélgettünk.

-Mindannyiunknak átalakult az elmúlt időszakban a munkavégzése, időbeosztása. Gondolom polgármester úr sem a polcait rendezte az elmúlt hónapokban

-Valóban, az én életem is átalakult. A hivatal fele otthonról dolgozott. Ugyanez vonatkozott az alpolgármesteri szintre is, ők is beosztották egymás között, hogy hogyan vesznek részt az egyes programokon. A tervem az volt, hogy kétnaponta egy-két órát töltök bent, ezt azért az élet sokszor átírta. A megyei védelmi bizottsággal például stratégiai kérdésekben többször össze kellett ülnünk, emellett eldöntöttük, hogy a város milyen döntéseket hozzon a járványügyi helyzet aktuális kezelésére. Egy szűk kör hetente kétszer találkozott, és ennek eredményeként videóüzeneteket szerkesztettünk és küldtünk a város lakóinak.

-Mit tapasztalt, hogyan fogadták a szolnokiak a korlátozásokat?

-Az emberek jelentős része rendkívüli fegyelmezettségről tett tanúbizonyságot. Nyilván nem mindenki, és általában a téma az volt, hogy ki nem, de most beszéljünk arról, hogy sokan viszont igen: maszkot használnak, tartják a megfelelő távolságot, betartották a kijárási korlátozás rendelkezéseit

-Amikor lehetővé tette a kormány az önkormányzatoknak, hogy hét végenként helyi rendeletekkel szabályozzák a közösségi életet, Önök éltek ezzel a lehetőséggel: bevezették a maszkhasználat kötelezővé tételét a zárt terekben

-A mi humánigazgatónkat úgy hívják, hogy dr. Versitz Éva, aki jogi doktor ugyan, de van egészségügyi, valamint védőnői képesítése is. Az ő affinitása a témához egészen magas szintű. A másik dolog pedig, hogy nem először kerültünk válsághelyzetbe, gondoljunk csak az árvizekre, vagy a ciánszennyezés esetére. Megvan bennünk az a képesség, hogy inkább előre kell gondolkodni, inkább komolyabb lépéseket kell tenni azonnal, hogy a későbbi problémákat meg tudjuk előzni, ha még ez nem is tetszik pillanatnyilag mindenkinek. Amikor megkaptuk a lehetőséget a kormánytól, hogy egyedi szabályokat, rendelkezéseket hozzunk városi szinten, akkor valóban megléptük, hogy az összes helyen kötelezővé tettük a maszkhasználatot a helyi üzletekben és a közösségi közlekedésben. Azt a rendeletet is azonnal hatályba léptettük, hogy három embernél nagyobb csoportosulások se legyenek a város területén.

-A rendelkezéseket megelőzte az előkészítés, hogy ha már kötelező a maszk Szolnokon, akkor legyen is belőle elegendő

-Valóban sok dolgot tettünk azért, hogy ezeket a rendelkezéseket bevezethessük. Több, mint 60 ezer szájmaszkot osztottunk szét a városban, két szolnoki cég gyártotta ezeket le, emellett a Szolnok Összefog facebook-oldal is szétosztott néhány ezer db-ot. Azóta már közforgalomba kerültek a maszkok, de az országban ezt nem sokan tették meg, hogy ilyen mosható, fertőtleníthető, többször használatos maszkokat tudtak osztani a lakosságnak. Időben léptünk azon a területen is, hogy amikor szükséges volt bezártunk bölcsődét, óvodát, iskolát. De emellett mindhárom típusú intézményben az ügyeletet biztosítottuk végig.

-Adakozás is elindult a városban. Erről mit lehet tudni?

-A kórházaknak az állam rengeteg felszerelést és eszközt biztosított a munkához. Ezzel párhuzamosan mi is elindítottunk egy gyűjtést. A Hetényi Géza kórház alapítványához mintegy 20 millió Ft, a MÁV-kórházhoz 8 millió forint értékű adomány jutott el ezen a csatornán keresztül. Ezen felül a város egy 10 milliós keretet nyitott meg az állami támogatáson túl, hogy a gyógyító munkának semmiféle anyagi akadálya ne legyen. Legutóbb 1000 db vírustesztet rendelt meg a Hetényi kórház 2,5 millió Ft értékben. Ezt az összeget a város állta.

-Most, így június elején mit lát polgármester úr: milyen állapotban van a „város idegrendszere”?

-Az emberek jelentős része fegyelmezetten viselte a korlátozásokat, nagyrészt ennek, valamint a kormányzat és az Operatív Törzs szakértelmének köszönhető, hogy már szinte minden korlátozást feloldhattunk. A szolnoki fertőzöttségi eredmények a legalacsonyabbak közé tartoztak hazánkban, erre joggal lehetünk büszkék. Nálunk például az idősotthonokban egyetlen fertőzött sem volt, mert az országban elsők között rendeltünk el látogatási tilalmat, valamint a dolgozók is bent laktak, így nem adtunk esélyt arra, hogy bejusson a vírus. Az eredményességhez minden bizonnyal az is hozzájárult, hogy mi nem csupán a város határáig védekeztünk, hanem a környező településekkel meglévő kistérségi együttműködés részeként segítettük a szomszédos önkormányzatokat, közösen gondolkodtunk, s cselekedtünk.


Kapcsolat

Cím: 5000 Szolnok, Szapáry út 19.
Telefonszám: 06 20 257 8797
E-mail: info@szolnokikoktel.hu

Minden jog fenntartva © 2020 KOKTÉL Magazin Szerkesztőség